5/10 apgaulingų “sveikų” maisto produktų.

Prieš daugiau nei savaitę pasidalinau pirmais dviem produktais iš 10 apgaulingai “sveikų” produktų sąrašo. Įrašas čia.  Šiandien pasidalinsiu dar trimis,  kurie labai patrauklūs sportuojantiems ir norintiems numesti svorio. Kaip minėjau praėjusiame įraše, niekas neabejoja, jog didelis cukraus ir transriebalų vartojimas daro žalą organizmui.

Cukrus. Tikriausiai apie jį būtų galima parašyti knygą, bet žemiau išdėstytos pagrindinės priežastys, kodėl jo vartoti reikėtų su saiku.

Cukrus sukelia priklausomybę, kuri gali peraugti į atitinkamus valgymo sutrikimus ir įvairias širdies, kraujagyslių ligas, diabetą ir t.t. Taip pat, dėl staigiai pakilusio insulino lygio, skatinama androgenų sekrecija, riebalų produkcija ir uždegiminis procesas, dėl kurių gali atsirasti spuogų ir/ar pablogėja aknė (štai atsakymas, kodėl padauginus saldaus maisto išberia veido odą).Taip pat, perteklius mažina kognityvinius gebėjimus ir savikontrolę, pablogėja atmintis, sunku sutelkti dėmesį, mokytis.

Be to, vartojant daug rafinuoto cukraus, susidaro AGEs (angl. advanced glycation end products). Tai glikozilinti baltymai ar riebalai, kurie nėra kenksmingi mažais kiekiais, kadangi organizmas juos neutralizuoja, tačiau dėl didelio cukraus kiekio poveikio, jų susidaro vis daugiau ir stebimas neigiamas poveikis. AGEs yra siejami su chroninėmis ligomis ir senėjimu, nes pažeidžia kolageną ir elastiną, kurie odai padeda išlinkti elastingai ir jaunai. Iš tiesų, neigiamą cukraus poveikį galima priskirti daugeliui ligų.

Liūdna, bet labai greitai galime tapti priklausomi nuo šio komponento. Kuomet suvartojame cukraus mūsų smegenyse aktyvinamos zonos, atsakingos už malonumo pojūčius. Cukrus turi panašų poveikį kaip narkotikai smegenų atlygio centre – suvartojus šiek tiek norisi daugiau ir ilgainiui organizmas prisitaiko prie tokių kiekių, tad receptoriai tampa nebetokie jautrūs ir kaskart reikia vis didesnės cukraus koncentracijos sukelti tokį pat efektą (malonumo pojūtį). Cukrus kartu su sūriais ir riebiais maisto produktais gali sukelti priklausomybę maistui apskritai, kadangi prarandama savikontrolė, persivalgoma.

Pirmiesiems žmonėms toks atsakas buvo naudingas ir leido išgyventi, kadangi taip būdavo atpažįstamas kaloringas maistas, kuris leisdavo iš sumedžioto grobio pasisotinti ilgesniam laikui. Šiais laikais nėra būtinybės esant galimybei vartoti vien kaloringą maistą, nes visi produktai yra labai lengvai prieinami.

Transriebalai. Kas yra cukrus, žino daugmaž visi, o kas yra transriebalai to paties pasakyti nebūtų galima. Transriebalai susidaro hidrinant augalinius (nesočiuosius) riebalus. Transriebalai nedideliais kiekiais natūraliai susidaro atrajojančiuose gyvūnuose, tad randami jų mėsoje, piene, tačiau šie kiekiai per maži, kad sukeltų žalingą poveikį. Cheminiu būdu hidrinant nesočiuosius riebalus susidaro daugiau transriebalų ir tokių maisto produktų suvartojama daugiau. Transriebalų gausu margarine, kepiniams skirtuose riebalų mišiniuose, maiste, kuris buvo skrudintas, virtas rafinuotame aliejuje. Transriebalus galima atpažinti iš užrašų “hidrinti ar iš dalies hidrinti riebalai”.

Taip pat ir namų sąlygomis gali susidaryti transriebalai, kai tas pats aliejus kepimui naudojamas keletą kartų. Deja, bet mes labai mėgstame transriebalus, nes jų turintis maistas  skanesnis bei ilgiau negenda.

Transriebalai didina MTL (mažo tankio lipoproteinus, liaudiškai vadinamą blogąjį cholesterolį), kurie cholesterolį iš kepenų transportuoja į periferiją ir mažina DTL (didelio tankio lipoproteinus, liaudiškai vadinamą gerąjį cholesterolį), kurie cholesterolį iš periferijos perneša į kepenis. Padidėjus MTL kiekiui, cholesterolis kaupiasi arterijose ir ilgainiui gali sukelti aterosklerozę, paveikti vainikines arterijas, kurios maitina širdį, bei kitas kraujagysles todėl padidėja miokardo infarkto bei smegenų insulto rizika.

Taip pat padidėja rizika susirgti diabetu, kadangi insulinui tampa sunkiau pernešti cukrų į ląsteles dėl sukietėjusios ląstelių membranos, kuri tampa mažiau elastinga dėl įsiterpusių transriebalų rūgščių. Rezultatas – insulinas toliau gaminimas, tačiau cukraus kiekis kraujyje išlieka didelis.

Kepenyse sutrinka omega-3 riebalų rūgščių konvertavimas į arachidoninę rūgštį ir prostaglandinų sintezė, kurie yra labai svarbūs tinkamam ląstelių funkcionavimui.
Taip pat sukeliama endotelio disfunkcija, nes sumažėja NO (azoto oksido) – kraujagyslių homeostazės agento – bioprieinamumas ir to pasekoje didėja rizika susirgti ateroskleroze ir hipertenzija.
Reikia nepamiršti, jog didelis transriebalų vartojimas siejamas su nutikimu. Nutukę žmonės turi daugiau riebalinio audinio ir kuo jo daugiau, tuo organizme intensyvėja uždegiminės reakcijos. Taip yra todėl, nes patys adipocitai (riebalų ląstelės) gamina pro-uždegiminius agentus, kaip citokinus.

Pagaliau trys 3 minėti apgaulingai sveiki produktai. Daugumos sudėtyje cukraus ir transriebalų yra tik pėdsakai, tačiau yra kitų medžiagų, dėl kurių sunkiai liežuvis apsiverstų sakyti “sveika”, nors tai ir galėtų būti priimtinesnė alternatyva cukrui ar transriebalams.

COLA ZERO. Vietoj cukraus joje yra aspartamo, cikalamato ir cukralozės. Visi išvardinti cukraus pakaitalai, manoma, turi neigiamą poveikį organizmui. Apie juos plačiau aprašyta čia.

PROTEINAS IR PROTEININIAI BATONĖLIAI. Joks proteinas natūraliai nėra saldus todėl šiam skoniui suteikti pridedama saldiklių. Batonėliuose dažniausiai randama poliolių, kurių per didelis vartojimas sukelia viduriavimą, pilvo pūtimą. Beje, gali būti pridėta ir cukraus (paskaitykite etiketes) bei aliejų, turinčių transriebalų rūgščių. Į proteino mišinius dažniausiai dedama cukralozės, kuri, manoma, žaloja žarnyno mikroflorą. Ir jokiu būdu proteino su cukraloze nenaudokite kepimui, kadangi kaitinant cukralozę susidaro toksiški produktai.

Nemeluosiu ir nesakysiu, jog nevartoju šių išvardintų produktų, tačiau stengiuosi, jog mano mitybos racione jie neatsirastų per daug dažnai. Cola Zero renkuosi vietoje įprastos; proteino miltelius kartais naudoju gamindama smūčius ar vartoju juos po treniruotės, baltyminius batonėlius – kartais renkuosi kaip greitą užkandį. Tiek baltyminius smūčius tiek batonėlius kartais renkuosi, kai tiesiog norisi ko nors saldaus, bet tuo pačiu ne tik angliavandenių bombos. Manau, jog tai man priimtinesnė, sveikesnė alternatyva sausainiams, šokoladukams ir panašiai, tačiau paragauju ir jų. Daug lengviau gyventi, kai neįspraudi savęs į rėmus 🙂

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

eighteen − 12 =