10/10 apgaulingų “sveikų” maisto produktų.

Praeituose įrašuose pasidalinau pirmais penkiais maisto produktais, kurie neretai yra įvardijami kaip sveiki produktai. Noriu pabrėžti, jog jie nenuodingi ir sveikiau nei McDonal’s maistas, tačiau neprilygsta neapdorotiems maisto produktams ir į kategoriją – sveika – jų nepriskirčiau. Pagrindiniai komponentai sugadinantys maistą yra cukrus ir transriebalai, apie kuriuos plačiau aprašiau antrame serijos įraše.

5/10
Saldinti jogurtai ir varškės sūreliai
Cola Zero, proteinas ir proteininiai batonėliai 

Likę 5/10
Sultys ir smūčiai.
Sulčių koncentratyvumą nurodo procentai prie pavadinimo, kurios dažniausiai jau gaminamos iš koncentruotų sulčių. 100 % – tai 100 % atitinkamo vaisiaus koncentruotos sultys (dažniausiai citrusinių), jei procentų nurodyta mažiau (kaip bananų, vynuogių, bet gali būti ir tų pačių citrusinių vaisių) vadinasi sultys skiestos, kadangi pats vaisius yra labai saldus arba atvirkščiai labai rūgštus. Tačiau dažnai į ne 100 % sultis papildomai pridedama cukraus ar gliukozės-fruktozės sirupo skoniui sustiprinti ar pasaldinti kaip citrinų sulčių atveju. Tokius ingredientus pigiau naudoti nei vaisių ekstraktą.
Citrusinių vaisių sultys turi kiek mažiau cukraus – stiklinėje yra apie 30 g cukraus; bananų, vynuogių sultyse vidutiniškai – apie 45 g. Cukraus kiekis varijuoja priklausomai nuo vaisiaus ir gamintojo, bet atminkit tai, jog išgėrus coca colos stiklinę gausite cukraus kiek daugiau nei 30 g, t.y. maždaug tiek pat ar net daugiau kiek ir išgėrus tokį patį kiekį sulčių. Aišku, coca cola yra dirbtina ir tikrai sultims neprilygsta, bet jei vertinam cukraus kiekį, kaip matote, nuo sulčių beveik nesiskiria.
Kaip jau supratote, sultys nėra jau tokios nekaltos dėl didelio cukraus kiekio. Sprendimas – geriau valgykite vaisius arba gaminkitės smūčius, lietuviškai glotnučius, bet ne vien tik iš vaisių, nes vėl susidursite su ta pačia problema. Tad ir smūčiai, jei sutrinti vien tik iš saldžių vaisių, turi pavojingai daug cukraus. Sprendimas – vaisius trinkite kartu su natūraliu ar graikišku jogurtu, įdėkite ledo ar cukinijos. Ši daržovė neturi daug cukraus bei išraiškingo skonio, tad puikiai tinka smūčiams.
Bananų traškučiai.
Parduotuvėse parduodami bananų traškučiai yra kepti/gruzdinti riebaluose. Dažniausiai tam naudojamas yra kokosų aliejus. Apie nerafinuotą kokosų aliejų šiuo metu vyrauja daug nuomonių: vieni jį šlovina, kiti deda į šuns dienas. Asmeniškai aš jį naudoju, kadangi jis puikiai tinka kepimui, nes neturi nesočiųjų riebalų rūgščių. Pastarosios gali oksiduotis kaitinant ir sukelti pažaidas mūsų organizme. Tačiau visgi reikia nepamiršti fakto, jog kokosų aliejus yra vien sočiosios riebalų rūgštys. Jas reiktų vartoti su saiku. Bananų traškučiuose gausu šių riebalų rūgščių: 100 g yra apie 30 g, kai rekomenduojama paros norma yra apie 20 g. Taip pat, dėl sočiųjų riebalų rūgščių stipriai išauga energetinė vertė: 100 g yra apie 530 kcal t.y. tiek pat, kiek ir šokolade. Plius, gaminant bananų traškučius papildomai pridedama cukraus. Sprendimas – traškučius gaminkite patys (receptas čia) arba rinkitės tokius, kurie būtų kepti nerafinuotame kokosų aliejuje ir turėtų, kuo mažiau cukraus.
Cukruoti džiovinti vaisiai (spanguolės ir kt.).
Rūgštūs džiovinti vaisiai (ir ne tik) dažnai būna cukruoti. Kartais to galime net neįtarti. Pavyzdžiui, cukruotos yra spanguolės, mangai, greipfrutai, ananasai. Jų sudėtyje pakankamai nemažai pridėtinio cukraus. Necukruoti šie džiovinti vaisiai yra ženkliai brangesni ir dažniausiai parsiduoda jau eco ar panašiuose pakeliuose. Sprendimas – skaityti etiketes ir verčiau rinktis vaisius be pridėtinio cukraus arba vaisius džiovinti patiems.
Granola.
Granolos sudėtyje yra nemažai  cukraus, taip pat, galima aptikti ir transriebalų bei įvairių dirbtinių dažiklių ir saldiklių. Visų išvardintų medžiagų kiekiai stipriai skiriasi priklausomai nuo to kokią granolą perkate, tad atkreipkite dėmesį į etiketes. Galite nusipirkti ir visai kokybiškos ir nelabai. O geriausia, jei granolą gamintumėte patys – tai būtų sveikiausias variantas. Bloge esu aprašius sūdytos šokoladinės granolos receptą, jis čia.

Tikiuosi buvo įdomu skaityti šį ciklą 🙂

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 × 2 =